Sendvario vardo kilmė

1960-04-22 Klaipėdos miesto Vykdomojo komiteto sprendimu Nr. 191 įkuriama mokykla. 1962 metais tuščiame plote iškilo mokyklos mūrai. Tai buvo pirmoji Klaipėdos mokykla, pradėjusi darbą visiškai naujame pastate. Nuo 1962 m. iki 1998 m. mokykla vadinama 10-ąja vidurine mokykla. 1998-02-19 Klaipėdos miesto tarybos sprendimu Nr. 22 mokyklai suteiktas istoriškai prasmingas Sendvario vidurinės mokyklos vardas, nes taip iki Antrojo pasaulinio karo vadinosi teritorija, kurioje ji yra įsikūrusi. 2001-04-26 Klaipėdos miesto tarybos sprendimu Nr. 114 reorganizuota į pagrindinę mokyklą ir vadinama Sendvario pagrindinė mokykla.

Šis sprendimas siejasi su tuo, kad mūsų mokyklos pastatas stovi buvusiose Sendvario dvaro žemėse. Šis dvaras pelnytai vadinamas seniausiu dvaru Klaipėdos apylinkėse. Jo ištakos siekia 1376 m. pilies inventoriuje minimą galvijų kiemą - Viehhof. Jame buvo auginami gyvuliai Klaipėdos pilies įgulai. Taip pat senuosiuose dokumentuose galime aptikti šiuos Sendvario vokiškus pavadinimus: Althof, Ritergutt Althof. Išvertus iš vokiečių kalbos tai ir reikštų seną dvarą arba Sendvarį.

Nuo 1503 metų dvarą pradeda valdyti pasaulietis - ordinui nepriklausantis žmogus. O 1525 metais ūkis tampa valstybiniu palivarku, priklausančiu Prūsijos hercogui. XVI amžiuje ūkyje pradėtos auginti avys, pastatyta plytinė. Maždaug tuo pat metu iškasamas Malūnų tvenkinys. Dalis jo yra išlikę iki mūsų dienų ir vadinama Trinyčių tvenkiniu.

Šiame 1650 metų Klaipėdos ir jos apylinkių žemėlapyje pažymėtos ir Sendvario žemės.

1670 metų Naronskio žemėlapyje matosi Malūnų tvenkinys ir du kartus pažymėtas Sendvario vardas.

1723 metų lapkričio 22 dieną buvo įkurtas naujas administracinis vienetas - Sendvario valsčius. Jis apėmė 125 kaimus. Didžioji dalis čia gyvenusių valstiečių buvo lietuvininkai.

1798 metų Schroetterio žemėlapyje matome pažymėtą Sendvarį - Althof ir pro jį einančius pagrindinius krašto kelius į Gargždus ir Tilžę.

XIX amžiaus vidurio žemėlapiuose matome naujus dvaro gyvenamuosius ir ūkio pastatus. Yra išlikę žinių, kad dvare ne kartą lankėsi Prūsijos karališkos šeimos nariai. 1807 metais čia buvo įrengtas jodinėjimo maniežas princams. 1834 metais čia lankėsi Prūsijos kronprincas Frydrichas Vilhelmas su žmona.

XIX amžiaus pabaigoje Sendvaryje imta auginti grynakraujus žirgus. O 1882 metais čia įvyko pirmas grynaveislių žirgų turgus.

Dvaro rūmai ir pastatai smarkiai nukentėjo per I Pasaulinį karą. Gaisro metu visiškai sudegė gyvenamasis pastatas. Išliko tik išorinės sienos. Taip pat liudininkai pasakoja, kad carinės Rusijos kariai Sendvaryje nekaltai sušaudė 29 vyrus iš aplinkinių kaimų. Dvaro pastatas buvo atstatytas po karo.

1923 m. prie Sendvario ėjo prancūzų gynybinė linija, sausio 12 d. čia įvyko susirėmimas su lietuviais, siekiančiais Klaipėdą prijungti prie Lietuvos.

1932 metais Sendvarį paveldėjo paskutinis savininkas Heinrichas Konradas. Per II Pasaulinį karą dvaro pastatai beveik nenukentėjo. Pokariu čia veikė mokykla. Vėliau įsikūrė kontoros. Ūkiniuose pastatuose veikė sandėliai.

Valdonės Strumylaitės 7a klasė Sendvario pavadinimo kilmės pristatymas

Sendvario pavadinimo kilmė (VIDEO)

Iki rudens atostogų liko
  • dien.